אלימות במשפחה
אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא בבחינת אחת מן התופעות המכוערות ביותר בחברה, וכל העוסקים במלאכת מניעתה, רואים בה שליחות וחובה מוסרית. למערכת המשפט בישראל ישנם כלים יעילים המאפשרים למנוע מקרי אלימות במשפחה, והאישה שפונה בתלונה למשטרה או לבית משפט באמצעות עורך דינה יכולה לקבל צו שיגן עליה מפני האדם המאיים.

צו הגנה

משטרת ישראל ובתי המשפט יכולים להוציא צווי הגנה מסוגים שונים, על מנת לשמור על שלומם של בני המשפחה או אנשים אחרים המצויים תחת סכנה מידו של אדם. אכן, לעיתים קרובות, מדובר בצווים הניתנים עקב מקרי אלימות במשפחה והם חשובים ביותר לשמירה על ביטחון המעורבים.

צו הרחקה מהמשטרה

צו הרחקה מוצא על ידי קצין משטרה לאחר שהוגשה בתחנת המשטרה תלונה על אלימות במשפחה או בנסיבות אחרות המקימות חשש לחייו של המתלונן. מטרת הצו היא לתת הגנה מידית למתלונן. בניגוד לצו הגנה שניתן על ידי בית המשפט, צו ההרחקה ניתן לתקופה קצרה יחסית של עד חודש, ודי בכך שהדברים נאמרו בעל פה מצד הקצין המשטרתי כדי שיהיה בתוקף.

צו הגנה מפני אלימות במשפחה

זהו צו הניתן על ידי בית המשפט לתקופה מרבית של שלושה חודשים, וניתן להאריכו שוב עד חצי שנה ואף שנה בנסיבות מיוחדות. הוא מוצא רק אם התבצעו מעשי אלימות, מין או כליאה נגד בני משפחה, או שבהתנהגות האדם ישנה סכנה פיזית לבני משפחתו, או שהתעלל באחד מהם באופן ממושך מהבחינה הנפשית, או שהתנהלותו אינה מאפשרת לאחד מהם לקיים חיים תקינים. הצו עצמו עשוי לאסור על כניסה למקום המגורים של בן המשפחה או על התקרבות אליו עד למרחק מסוים, על הטרדה של הנפגע או על כל פעולה המקשה או מונעת שימוש בנכסים שמשמשים את בן המשפחה. מעבר לכך, לאורך תקופת התוקף של הצו אסור גם לשאת נשק אלא אם ניתן היתר מיוחד.

 

טיפ של מיכל טרמצ'י, עורכת דין המתמחה בענייני משפחה: "חשוב לדעת שחובת הוכחת הצורך בצו חלה על מגיש הבקשה לבית המשפט. השיקול המרכזי הוא כמובן מתן סעד הגנתי למי שחווה אירועים אלימים ומצוי בסכנה, אך בית המשפט מכיר גם בהשלכות הקשות שבהרחקת אדם ממקום מגוריו והגבלת חירותו. לכן רק כשאין אפשרות אחרת וברור שישנה סכנה, יוצא הצו. סיוע מקצועי של עורך דין במהלך הגשת הבקשה לקבלת הצו עשוי למנוע עוגמת נפש רבה מהתהליך המורכב."


    לפגישת ייעוץ ללא התחייבות התקשרו 054-4966250 :או מלאו פרטים ונשמח לייעץ ולכוון

    [lm_proxy lm-411 lm_form:21791 lm_key:55f9e59983614f8aaffcb877e6cca1f8]

    Call Now Button