גירושין
גירושין

תביעת גירושין כרוכה

כל הליך גירושין הוא סיפור עצוב בפני עצמו, אך סיפורי גירושין שהסתבכו אשר הביאו למחלוקות ארוכות ודיונים משפטיים אינסופיים מתחילים פעמים רבות במהלך דומה: בן זוג שהחליט להתגרש, לא התייעץ עם עורך הדין והגיש תביעה בבית הדין הרבני, וגרוע מכך, כרך באותה תביעה עניינים נוספים, כגון ענייני רכוש, וכל זאת מבלי להבין ולבדוק את משמעות הדבר וההשלכות האפשריות.

לבית הדין הרבני, אומנם סמכות שיפוט ייחודית בכל הקשור לענייני גירושין בין בני זוג, אך קיימת גם סמכות שיפוט מקבילה לבית המשפט לענייני משפחה, בענייני משמורת, חלוקת רכוש, מזונות אישה והסדרי ראיה. אם הוגשה לבית הדין הרבני תביעת הגירושין כרוכה, ידון בית הדין הרבני גם בענייני רכוש, מזונות וכו', ולא תמיד ישחק הדבר לטובת מגיש התביעה.

תביעת גירושין כרוכה חייבת לעמוד בשלושה תנאים:

 • התביעה צריכה להיות כנה
 • הכריכה של אותה תביעת גירושין צריכה להיערך כדין
 • הכריכה של אותה תביעת גירושין צריכה להיות כנה

עילות גירושין

עילות לגירושין המוכרות בדין העברי

על פי בית הדין הרבני, אם האהבה נגמרה אין בכך עילה מספקת לגירושין. יחד עם זאת , אם קיימת הסכמה הדדית של שני הצדדים לגירושין, זו עילה מספקת וההליך יהיה קצר ופשוט. בדרך כלל המצב אינו  פשוט וקל. לעיתים, אחד מבני הזוג מביע התנגדות לגירושין, ובמקרה זה יהיה על הצד המעוניין בגירושין להוכיח את אחת מהעילות לביצוע גירושין המוכרות בדין העברי.

העילות לביצוע גירושין נחלקות לשני סוגים, עילות אובייקטיביות (שאינן קשורות להתנהגות) ועילות סובייקטיביות (הקשורות בהתנהגות) של הגבר או האישה.

עילות אובייקטיביות לגירושין שהגבר זכאי לטעון

 • מחלות ומומים – לדוגמה, מחלה או פגם המונעים מבני הזוג לקיים יחסי אישות.
 • עקרות- לאחר 10 שנות נישואין יש עילה לגירושין מטעמי עקרות האישה.

עילות סובייקטיביות לגירושין שהגבר זכאי לטעון

 • אישה שעוברת על דת משה– אישה המקיימת יחסים בזמן נידה, מאכילה את בעלה באוכל לא כשר, או גורמת לגבר לעבור על דיני הדת – זו התנהגות שהיא עילה לגירושין בין בני זוג. גם התנהגות לא צנועה, קללות ומכות מצד האישה יכולות להוות עילה לגירושין.
 • אישה שזנתה תחת בעלה– אשה נשואה שקיימה יחסי מין עם גבר אחר. עילה זו לגירושין מחייבת קיומן של הוכחות מוצקות. במקרה זה אסור לבעל להמשיך ולחיות עם אשתו, הוא מחויב לתת לה גט ואין מקום למחילה מצדו.
 • טענת מורדת– אם האישה אינה מקיימת יחסי אישות מעל שישה חודשים וממשיכה בסירובה לאחר שבעלה מתרה בה, זו עילה מספקת לביצוע גירושין.
 • מעשי כיעור– מושג זה כולל מקרים שאין בהם הוכחה ממשית שהאישה קיימי יחסי מין עם אחר, אבל עשתה מעשים שמעלים חשד כבד וחמור שהאישה קיימה יחסים עם אחר. זוהי עילה מספקת לגירושין מטעם הבעל. תחת עילה זו, אין הבעל חייב לגרש את האישה והוא יכול לסלוח לה ולהמשיך לחיות איתה. (להבדיל מאישה שזנתה והוכח כי קיימה יחסים עם אחר).
 • עילות אובייקטיביות לביצוע גירושין שהאישה זכאית לטעון

מומים ומחלות– מדובר במומים ובמחלות של הבעל שלא מאפשרים קיום יחסי אישות.
עקרות– במידה והבעל לא יכול להוליד ילדים, והאישה הוכיחה את רצונה להוליד ילדים, ואין לה ילדים מנישואים קודמים, הרי שיש לאישה עילה לגירושין ממנו.
כוח גברא– במידה והבעל לא יכול לקיים יחסי מין מלאים בשל בעיית אימפוטנציה, יש לאישה עילה לביצוע גירושין, גם אם יש לה ילדים.

עילות סובייקטיביות לביצוע גירושין שהאישה זכאית לטעון

 • סירוב לקיים את חובת העונה– אם הבעל מסרב לקיים יחסי מין עם אשתו, הוא נחשב למורד, ולפיכך יש לה עילה לגירושין.
 • סירוב מזונות– אם הבעל יכול ומסרב לזון את אשתו – יש לה עילה לבקש גירושין ממנו.
 • התנהגות שלא כדין– אם הבעל אלים כלפיה, מעליבה, בוגד בה, גורם לה לעבור על מצוות במכוון, ומוכיח התמדה במעשיו הרעים – זוהי עילה לביצוע גירושין בין בני הזוג.

כתובה

שטר הכתובה הינו הסכם חוזי מחייב בעל משמעות רחבה הכולל את ההתחייבויות שהבעל מקבל על עצמו כלפי האישה, עם הנישואים. בנוסף להתחייבות כללית לזון את האישה, מציינים בכתובה שלושה סכומים: עיקר כתובה כולל תוספת כתובה, נדוניה ותוספת נדוניה, שאותם זכאית האישה לקבל מהבעל לעת גירושין או מיורשיו לעת פטירתו.

סרבנות גט – ומזונות מדין מעוכבת

ישנם מספר כללים לפסיקת מזונות מדין מעוכבת. תנאי הכרחי לצורך פסיקת מזונות אלו הינו קיומו של פסק דין של בית הדין הרבני המחייב או כופה את הבעל לגרש את אשתו. פסיקת מזונות "מעוכבת" מטרתה הסדרת מחייתה וכלכלתה של האישה בתקופה שאינה יכולה להינשא לאחר עקב סירובו של הבעל ליתן גט. לא מדובר בעונש או קנס המוטל על הבעל, אך אין ספק כי פסיקת מזונות מסוג זה, מטרתה להביא את הבעל לכך שיגרש את אשתו. גובה המזונות מדין מעוכבת ייפסק תוך התחשבות בצרכי האישה וביכולתו הכלכלית של הבעל.

 

טיפ של מיכל טרמצ'י, עורכת דין המתמחה בענייני משפחה:  "גם אם מסיבה כלשהי החליט בן הזוג הפונה לגירושין לעשות זאת ללא ליווי עו"ד, חשוב ביותר שיבקש ייעוץ והדרכה משפטית לפני תחילת ההליכים. הגשת תביעה ללא הבנת כל ההשלכות של כל הטפסים הנחתמים באותו מעמד עלולה לגרום להפסדים כלכליים גדולים ועוגמת נפש עצומה. חשוב ביותר להגיש תביעת גירושין רק לאחר בחירה מושכלת של מסלול הגירושין האופטימלי בכל מקרה ומקרה."


  לפגישת ייעוץ ללא התחייבות התקשרו 054-4966250 :או מלאו פרטים ונשמח לייעץ ולכוון

  [lm_proxy lm-411 lm_form:21791 lm_key:55f9e59983614f8aaffcb877e6cca1f8]

  Call Now Button