התנגדות לצוואה
התנגדות לצוואה

גם צוואה מסודרת וכתובה, לא תמיד מהווה ערובה לכך שלא יהיו סכסוכים ומריבות בין היורשים. לעיתים מרגיש אחד היורשים כי חלקו בעיזבון קטן מהמצופה ויש שמחליט אדם כי הינו ראוי לקבל חלק מהעיזבון, אף שלא הוזכר כלל בצוואה. מקרים אלה של אכזבה מאופן חלוקת הרכוש המתואר בצוואה גורמים לאלה שמרגישים כי נפגעו מהצוואה להגיש התנגדות אשר יש בה כדי למנוע את מתן צו קיום הצוואה בצורתה הנוכחית, לפסול אותה כליל או לשנות חלק מהאמור בה, בהתאם לשיקולים שלא באו לידי ביטוי בצוואה.

מדובר בהליך משפטי מורכב, אשר דורש סיוע רב וליווי צמוד של עורך דין המתמחה בתחום.

התנגדות לקיום צוואה תוגש לרשם לענייני ירושה אליו הוגשה הבקשה לצו קיום צוואה, והבקשה תועבר לבית המשפט לענייני משפחה. אדם המעוניין להגיש התנגדות לצוואה חייב להגישה בתוך 14 ימים מיום בו פורסמה הודעה בעיתונות היומית בדבר הגשת בקשה לצו קיום צוואה. בעת הגשת ההתנגדות יש להמציא תצהיר ומכתב המפרט את הסיבות לבקשת פסילת הצוואה.

 

ישנן עילות רבות להתנגדות לצוואה, הנפוצות ביותר הן:

 • הטענה כי המצווה לא ידע להבחין בטיב הצוואה
 • הטענה כי המצווה היה תחת השפעה או לחץ כשנכתבה הצוואה
 • הטענה כי חלה טעות יסודית בשיקולי המצווה
 • הטענה כי ביצוע הצוואה הוא בלתי אפשרי, מוסרי או חוקי
 • הטענה כי לא התקיימו הוראות הדין הנדרשות על מנת לקיים צוואה
 • הטענה כי הזוכה היה מעורב מעורבות פסולה בעריכת הצוואה
 • הטענה כי הצוואה נערכה בתחבולה, תרמית, איום או אונס

 

טיפ של מיכל טרמצ'י, עורכת דין המתמחה בדיני צוואות וירושות: "עיקר הקושי בדיון בתיקים מהסוג הזה נעוץ בכך, שהאיש שעל דעתו חולקים, כבר לא יכול לבוא ולומר את דעתו, להפריך או לאושש את טענות הצדדים. ככל שנוסח הצוואה הוא ברור יותר, חד-משמעי ומונע פרשנות מיותרת, כך קל יותר להבין את בקשתו האחרונה של המנוח ולחלק את רכושו בהתאם לרצונותיו. ניסוח מעורפל ונתון לפרשנות, משאיר פתח לדיונים, סכסוכים ועוגמת נפש רבה."


  לפגישת ייעוץ ללא התחייבות התקשרו 054-4966250 :או מלאו פרטים ונשמח לייעץ ולכוון

  [lm_proxy lm-411 lm_form:21791 lm_key:55f9e59983614f8aaffcb877e6cca1f8]

  Call Now Button